Örtülü Reklam

Siz değerli okurlar için örtülü reklam hakkında bir yazı hazırladım. Örtülü reklam esasında kontrol altına alınamadığı için çok yaygındır ve artık bunu biraz da serbest bırakmış durumdalar. Reklam hukukunun en temel prensiplerinden biri, yayınlandığı mecra ne olursa olsun bir reklamın reklam olarak anlaşılması şarttır. Bunun ötesinde yapılan tüm reklam faaliyetleri yasaktır. Yazımda da örtülü reklam nedir, nasıl yapılır, örnekleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Reklam Yöntemi Olarak:Örtülü Reklam

Örtülü Reklam NedirGünümüzde reklam; bir şirketin hayatta kalması için en önemli unsur haline gelmiştir. Rekabet koşullarının giderek yükseldiği ekonomik piyasada reklam, en önemli rekabet aracı olmuştur. Reklam rekabetleri de diyebileceğimiz bu ortamda klasik reklamların dışında farklı yöntemler uygulanmaya başlandı. Örtülü reklam bunlardan biridir.

Örtülü Reklam Nedir

Rekabetin giderek yükselmesiyle birlikte, mevcut sistem yasalar ile bu rekabeti düzenlemek durumundadır. Reklam hukuku da diyebileceğimiz bu durum için, özellikle yazılı ve görsel medya üzerine denetlemelerde bulunan RTÜK, yakın zamanda “örtülü reklam” konusunda 2015 yılından itibaren yeni kısıtlamalar getirmiştir. Peki, nedir bu örtülü reklam?

6502 sayılı yeni Tüketici Kanunu’nda “Reklam olduğu açıkça belirtilmeksizin yazı, haber, yayın ve programlarda, mal veya hizmetlere ilişkin isim, marka, logo veya diğer ayırt edici şekil veya ifadelerle ticari unvan veya işletme adlarının reklam yapmak amacıyla yer alması ve tanıtıcı mahiyette sunulması örtülü reklam olarak kabul edilir” şeklinde tanımlanmıştır.

Örtülü Reklam Nasıl Yapılır

Adından da anlaşılacağı üzere açık bir şekilde reklam olduğu belli edilmeden, dolaylı yoldan yapılması gerekmektedir. Çoğunlukla haber içerikli program ve/veya yazılarda kullanılır. Bunun nedeni haber kavramının barındırdığı ciddiyet ve güvenilirlik özellikleridir. İzleyici/okuyucunun aslında mevcut bir konu, materyal ya da hizmet ile ilgili haber niteliği taşıdığını düşündüğü verinin kendisine ulaştırıldığını düşünürken, içerikte sunulan ve aslında reklam değeri taşıyan bilgiler edinir. Bu bilgiler ışığında, bahsi geçen ürün veya hizmete ihtiyaç duyduğun da, daha güvenilir gördüğü yerden almış olduğu bilgi sayesinden belirli bir marka veya kişiye yönlendirilmiş olacaktır.

Bu nedenlerle 6502 sayılı Tüketici Kanunu ile örtülü reklamlar yasaklanmıştır. Fakat yapılmaya çalışılmıyor demek değildir tabii. Danıştay’ın konu ile ilgili “Program akışı içinde, belirgin ve herkesçe anlaşılabilir görsel ve işitsel unsurlarla reklam yayınının belirginleştirilmemesi, reklam yayınlarının programların içine sızması suretiyle, öncelikle programa odaklanmış izleyicinin reklamı hazırlıksız algılamasına yol açacağı gibi, reklamlar için öngörülen ayrıntılı düzenlemelerin ihlali sonucunu yaratacaktır” şeklinde bir kararı da bulunmaktadır.

Örtülü Reklam Örnekleri

Örtülü Reklam ÖrnekleriSon 15 yıldır RTÜK bünyesinde çalışmalar yürüten Reklam Kurulu, birçok medya kuruluşunu örtülü reklam yaptığı gerekçesiyle hatalı bularak ceza kesmiştir. Bu dönem içerisinde öne çıkan birkaç spesifik örneği burada değerlendirebiliriz.

2004 yılında bir televizyon kanalında, ÖSS’ye yönelik bilgilendirme amaçlı yapılan bir programda örtülü reklam yapıldığı kararı veren Reklam Kurulu’na tepkiler gelmişti. Kurul bu karar ile ilgili açıklamasında: “Biçimi ve yayımlandığı mecra ne olursa olsun bir reklamın reklam olduğu açıkça anlaşılmalıdır. Yasal ve meslek etiği açıdan uyulması gereken temel kural böyle iken, son zamanlarda bazı ticari kuruluşlara ait reklamların, reklam olduğu anlaşılamayacak şekilde yapıldığı, izleyici veya okuyucu durumundaki kişilere çeşitli programlar sırasında veya haberlerde örtülü şekilde ticari mesajlar aktarılarak izleyici veya okuyucuların tüketici konumuna sokulduğu görülmektedir. ” ifadelerine yer vermiştir.

Örtülü reklam yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımı beğendiyseniz ve faydalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka;

Sanal Reklam 

Bilinçaltı Reklam yazılarını okumanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir